Jak odróżnić skórę od jej imitacji?

Rozróżnienie między prawdziwą skórą a skórą syntetyczną jest ważne, jeśli chodzi o konserwację lub renowację. Cena jest pierwszą rzeczą, która powinna Cię ostrzec! Skóra jest żywym materiałem o niesamowitej żywotności. Każdy egzemplarz jest wyjątkowy ze względu na swoją skórę! Skórzana sofa lub fotel będą kosztować więcej niż te z imitacji skóry. Cena wynika z jakości materiału: skóra jest wynikiem złożonej pracy, podczas gdy imitacja skóry jest tanim, plastikowym materiałem.

Skóra i imitacja skóry to dwa zupełnie różne materiały, ale nie zawsze łatwo je od siebie odróżnić. Aby odróżnić prawdziwą skórę od jej imitacji, można użyć zmysłów: dotyku, węchu i wzroku. Prawdziwą skórę można łatwo rozpoznać po bliższym przyjrzeniu się jej właściwościom.

Odróżnianie skóry od skaju na podstawie dotyku

Skóra to materiał pochodzenia zwierzęcego, który jest miękki i ciepły w dotyku. Sztuczne materiały nie zatrzymują ciepła i nie przepuszczają go, podczas gdy prawdziwa skóra niemal natychmiast rozgrzewa się w dłoniach. Utrzymuje również temperaturę ciała przez kilka chwil po zdjęciu skórzanej odzieży lub wstaniu ze skórzanej sofy.

Skóra syntetyczna może się lekko ogrzać w kontakcie z ciałem, ale jej powierzchnia będzie lekko wilgotna. Prawdziwa skóra jest zawsze sucha.

Prawdziwa skóra zawsze będzie cięższa niż jej imitacja. Zasada ta dotyczy nawet małych przedmiotów, zwłaszcza rękawiczek. Oczywiście różne rodzaje skóry również mają wpływ; na przykład skóra kozia waży mniej niż skóra bydlęca. Ale w każdym przypadku skóra syntetyczna będzie lżejsza niż jakikolwiek inny rodzaj skóry. Co więcej, imitacja skóry może być czasami lżejsza niż niektóre tkaniny.

Wykrywanie charakterystycznego zapachu skóry

Aby odróżnić skórę od imitacji skóry, można użyć zmysłu węchu, wąchając powierzchnię obu materiałów. Skóra ma silniejszy, bardziej wyraźny zapach niż imitacja skóry, która pachnie plastikiem lub nawet wcale. Uważaj na producentów, którzy używają syntetycznych perfum do imitowania zapachu skóry. Mogą być bardzo sprytni i sprowadzić Cię na złą drogę.

Popatrz i rozróżniaj materiały

Innym sposobem na odróżnienie skóry od jej imitacji są własne oczy. Sztuczna skóra może mieć ziarnistą, teksturowaną powierzchnię z rozpoznawalnym wzorem. Z drugiej strony, skóra jest niedoskonała, ponieważ jest materiałem naturalnym. Zauważamy również, że imitacja skóry jest często bardziej błyszcząca niż skóra, a odtworzenie matowego wyglądu prawdziwej skóry wydaje się skomplikowane dla producentów. Również w tym przypadku producenci są dobrzy we wprowadzaniu konsumentów w błąd.

Testowanie wytrzymałości materiału

Skóra jest grubsza niż imitacja skóry, więc będzie mniej podatna na zagniecenia po naciśnięciu. Można również użyć igły, aby przebić się przez materiał. Jeśli igła przejdzie przez powierzchnię bez przeszkód, istnieje duże prawdopodobieństwo, że jest to imitacja skóry.

Kropla wody na obu materiałach może również pomóc w odróżnieniu prawdziwej i sztucznej skóry. Wystarczy polać sofę wodą. Jeśli zostanie wchłonięta, oznacza to, że sofa jest wykonana z prawdziwej skóry. Jest to bardzo prosta metoda, choć niełatwa do przetestowania podczas montażu. Prawdziwa skóra zawsze wchłania wilgoć. Jest to szczególnie widoczne w przypadku jasnych kolorów: ciemna plama pozostanie na odzieży, dopóki woda nie wyschnie. Przedmioty ze sztucznej skóry nie wchłaniają wody, a kolor nie zmienia się.

Gotowy, by odróżnić skórę od skaju?

Skóra jest materiałem organicznym, co oznacza, że żyje. Dlatego jest nieregularna, z niedoskonałościami, takimi jak blizny i drobne pory. I to właśnie nadaje jej uroku. Jeśli masz dobre oko, powinieneś być w stanie odróżnić imitację skóry od skóry, ale nie daj się zwieść, ponieważ niektórzy producenci imitują te niedoskonałości właśnie na imitacji skóry. Co więcej, każda skóra jest inna i nie ma jednego wyglądu, który pozwoli ci ją dokładnie zidentyfikować. Na przykład skóra kozia będzie bardziej ziarnista, podczas gdy skóra jagnięca będzie gładsza.

Add a comment