Jak rozpoznać skórę, nie popełniając błędu?

Nie jest niczym niezwykłym, że producenci mebli i odzieży podwajają swoją kreatywność, aby imitować prawdziwą skórę. Jako konsumenci wszyscy chcemy być w stanie rozpoznać skórę i dokonać właściwego zakupu. Istnieje kilka imitacji skóry, takich jak skaj i skóra wegańska. Obie mają inne właściwości niż prawdziwa skóra, dlatego należy zachować ostrożność, aby rozróżnić te różne materiały. Powszechnie stosowane w branży tekstylnej, meblarskiej i motoryzacyjnej, zawsze warto wiedzieć, jak rozpoznać różne rodzaje skóry, aby uniknąć błędów. Skorzystaj z naszych porad i wskazówek, aby poznać różnicę między skórą syntetyczną, prawdziwą i wegańską.

Rozpoznawanie prawdziwej i podrobionej skóry

Po pierwsze, ważne jest, aby wymienić rodzaje materiałów, które można napotkać. Skóra naturalna to materiał uzyskiwany ze skóry zwierzęcej. Po wielu skomplikowanych etapach skóra zwierzęca staje się skórą i może być obrabiana jak tkanina. Istnieje kilka tkanin imitujących ten materiał, z których najbardziej znaną jest imitacja skóry lub skaju, uzyskiwana poprzez powlekanie tkaniny tworzywem sztucznym. Ten syntetyczny produkt jest obrabiany w celu uzyskania wyglądu skóry, ale bez jej właściwości. Drugim materiałem "imitującym" skórę jest skóra wegańska. Skóra wegańska to kompletna bzdura. W zależności od interpretacji, może oznaczać jedną z dwóch rzeczy: bardziej ekologiczną skórę zwierzęcą dzięki garbowaniu roślinnemu lub skórę na bazie plastiku, czyli imitację skóry. Uważaj więc na marki, które sprzedają ci wegańską skórę. Aby odróżnić prawdziwą skórę od jej imitacji, należy polegać na trzech zmysłach: dotyku, węchu i wzroku. Prawdziwa skóra ma zupełnie inne właściwości niż plastik, więc łatwo ją rozpoznać, jeśli wiesz, czego szukać.

Dotknij skóry lub skaju dłonią

Skóra to materiał pochodzenia zwierzęcego, który jest miękki i ciepły w dotyku, a także elastyczny i wytrzymały. Podczas gdy imitacja skóry jest zimna w dotyku, po położeniu na niej dłoni natychmiast odczuwa się sztywność i brak oddychalności plastiku.

Wąchanie i identyfikacja zapachu skóry

Wąchanie skóry jest nadal najskuteczniejszym sposobem jej identyfikacji. Skóra wydziela charakterystyczny, organiczny, piżmowy zapach, podczas gdy imitacja skóry wydziela zapach chemiczny lub nawet nie wydziela żadnego zapachu. Należy uważać na producentów, którzy potrafią imitować naturalny zapach skóry za pomocą syntetycznych perfum. Dlatego też należy przeprowadzić kilka testów, zanim będzie można z całą pewnością stwierdzić, czy skórzana sofa lub kurtka jest wykonana z prawdziwej skóry.

Obserwowanie materiałów i ich odbicia

Kolejnym krokiem w identyfikacji skóry jest obserwacja materiału. Materiał syntetyczny będzie zazwyczaj ziarnisty lub teksturowany, z automatycznie odtwarzanym wzorem. Szukaj niedoskonałości, ponieważ skóra jest materiałem naturalnym i zawiera drobne niedoskonałości, których maszyna nie jest w stanie odtworzyć. Skóra jest również gładsza niż skai; teksturowany aspekt skai ma imitować ziarno skóry, ale jest to również to, co ją zdradza. Zdecydowanie zalecamy przyjrzenie się tylnej stronie skóry, jeśli to możliwe. Odwrotna strona prawdziwej skóry wygląda jak zamsz, powierzchnia jest nielakierowana, a skóra jest naga, podczas gdy imitacja skóry ma łatwo rozpoznawalny materiałowy rewers.

Testowanie wytrzymałości materiału

Prosty test polega na naciśnięciu poduszki skórzanej sofy w celu sprawdzenia reakcji materiału. Prawdziwa skóra nie wygina się i szybko powraca do swojego pierwotnego kształtu, podczas gdy skóra ekologiczna wykazuje więcej zagnieceń od nacisku. Możesz także przebić skórę igłą; jeśli łatwo przejdzie przez materiał, jest to imitacja skóry. Jeśli się stopi, będzie to sztuczna skóra.

Dlaczego warto rozpoznać skórę?

Skóra jest wykorzystywana w wielu branżach i do wielu celów. Pokrywa meble, takie jak skórzane sofy i fotele, ubiera i chroni ludzi, zdobi wnętrza pojazdów i tak dalej. Skórę można rozpoznać po zakupie produktu w sklepie. Ale można ją również rozpoznać, gdy chce się konserwować lub naprawiać produkt, naszymi produktami do naprawy skórzanej sofy lub odzieży. Ważne jest, aby rozróżnić te dwa materiały, aby nie płacić takiej samej ceny za mebel lub odzież z imitacji skóry, jak za prawdziwą skórę! Skóra to szlachetny materiał o poszukiwanych właściwościach, podczas gdy skóra ekologiczna to tani plastik. Zostań więc ekspertem w rozpoznawaniu skóry i nie daj się zmylić, gdy będziesz musiał dokonać wyboru.

Add a comment