Historia skóry

Skóra i jej pochodzenie:

Przemysł skórzany jest jednym z najstarszych w historii ludzkości. Nasi najdawniejsi przodkowie używali skór do ochrony swoich ciał, dłoni i stóp. Skóra jest wytwarzana ze skóry dowolnego ssaka, gada, ptaka lub ryby w procesie znanym jako garbowanie. Proces ten chroni skórę, która w przeciwnym razie szybko by zgniła.

Obecnie co najmniej połowa produkowanej skóry jest przetwarzana na obuwie, a około jedna czwarta na odzież. Tylko około 15% jest wykorzystywane do produkcji mebli, a reszta jest przekształcana w wyroby skórzane i inne produkty konsumenckie.

Ze względu na swoją trwałość i wygodę, skóra zawsze była używana do tapicerowania mebli i pojazdów. Pierwsze skórzane elementy były wykonane ze skóry bydlęcej, świńskiej, skóry ptactwa wodnego lub skóry koziej. Skóry pochodziły od zwierząt, na które polowano lub które hodowano w celach spożywczych. Obecnie większość skór tapicerskich pochodzi ze skór bydlęcych, ponieważ są one łatwo dostępne i lepiej dostosowane do potrzeb współczesnych projektantów, producentów i klientów.

Nie tracąc na popularności, skóra nadal jest materiałem wybieranym przez wiele osób, nie tylko w przypadku mebli komercyjnych i prywatnych, ale także w przemyśle motoryzacyjnym, lotniczym i morskim.

Naturalne właściwości skóry

Prawdziwa skóra jest produktem naturalnym. Oddycha, jest ciepła i ma cechy, które sprawiają, że każda skóra jest wyjątkowa. Skóra zawsze będzie nosić ślady swojego naturalnego pochodzenia, a cechy te mogą objawiać się w postaci blizn, śladów wzrostu, obszarów o nierównej gęstości włókien lub strukturze porów. Ślady te w żaden sposób nie obniżają jakości skóry. Są to znaki, które wymagający nabywcy doceniają przy zakupie skóry. W miarę upływu czasu i użytkowania skóra nabiera patyny, która podkreśla jej piękno.

Żyły i ślady wzrostu

Są to oznaki wieku zwierzęcia i jako takie są podobne do słojów na kawałku drewna. Mogą one obejmować zarówno bardzo wyraźne oznaczenia w okolicy szyi, jak i bardzo subtelne paski na skórze, prostopadłe do przedziałka na grzbiecie. Najbardziej wyraźne ślady porostu można często znaleźć z tyłu oparć siedzeń.

Blizny

Zazwyczaj powstają w wyniku kontaktu z drutem kolczastym lub rogami innego zwierzęcia. Kiedy ślady te są zagojone, nowa skóra właściwa jest tak samo mocna jak reszta skóry, ale niezagojone powinny zostać odrzucone, ponieważ napięcie tej części skóry grozi jej rozdarciem.

Różnice w teksturze skóry

Tekstura włókien jest bardzo zróżnicowana, od luźnej w okolicy brzucha do napiętej na kręgosłupie. Luźniejsze obszary są przez to bardziej chłonne.Różnice w strukturze porów są szczególnie widoczne w naturalnych skórach licowych, gdzie czasami można zaobserwować skupiska rozszerzonych porów.

Różnice w kolorach

Każda skóra jest wyjątkowa; a ze względu na różne ziarna skóry wspomniane powyżej, barwniki i wykończenia wnikają w każdą część skóry inaczej, nadając jej eleganckie odcienie. Chociaż staramy się zachować jednolitość, nie zawsze jest to możliwe i niekoniecznie pożądane.

Różne procesy garbowania

Garbowanie roślinne

W tym procesie skóra jest traktowana garbnikami roślinnymi pozyskiwanymi z kory i drewna niektórych drzew. Przez wieki kora dębu była wykorzystywana jako źródło garbników, ale obecnie częściej stosuje się garbnik mimozy, pozyskiwany z kory różnych odmian mimozy. Garbowanie roślinne jest tradycyjnie przeprowadzane w dołach: skóry są zawieszone w szeregu dołów lub kadzi wypełnionych roztworem garbującym, który z dnia na dzień staje się silniejszy. Jest to powolny proces, który może trwać kilka tygodni, a nawet miesięcy, zanim skóry zostaną w pełni opalone. Metoda ta jest obecnie rzadko stosowana w produkcji skór tapicerskich. Przyjmuje się bardziej nowoczesne, naukowo kontrolowane procesy, wykorzystujące fulery na późniejszych etapach procesu, aby go przyspieszyć.

Garbowanie mineralne

Garbowanie jest zwykle przeprowadzane przy użyciu zasadowego siarczanu chromu, soli mineralnej, która bardzo szybko penetruje skórę, kończąc proces garbowania w ciągu dwudziestu czterech godzin. Skóra ma wtedy kolor jasnego/bladego kaczego błękitu, a po odpowiednich zabiegach stanie się wysokiej jakości nowoczesną, elastyczną skórą. Stosowane są również inne mineralne środki garbujące (np. ałun).

Retaning

Skóry są teraz na ostatnim etapie produkcji. Proces napełniania pozwala na dodanie barwników, chemicznych środków grzybobójczych, środka do garbowania, płynów tłuszczowych, które nadają gotowemu produktowi elastyczność, a w razie potrzeby środków zmniejszających palność.

Suszenie

Skóry są najpierw suszone poprzez wyżymanie nadmiaru wody w dużej wyżymarce lub maszynie zwijającej i układane na ramie, która jest następnie przepuszczana przez suszarkę.

Różne typy wykończenia

Pigmentacja i lakierowanie

On applique des pigments sur la surface des peaux finies. On les enduit par rouleau ou par combinaison pour la première application, et au pistolétade par pulvérisation pour ajouter les couches de pigments suivantes. Une couche finale de vernis est appliquée afin de donner au fini une pellicule protectrice contre l'usure et les salissures.

Drukowanie

Czasami ziarno jest "drukowane" na powierzchni skóry. Tworzy to bardziej jednolitą fakturę (naturalny wygląd, który pojawia się na fałdach skóry) i pomaga zakamuflować blizny i ślady.

Polerowanie

Skóry są umieszczane w dużych obrotowych bębnach ze stali nierdzewnej. Podczas tego procesu naturalne włókna zaczynają się rozluźniać i powstaje elastyczna w dotyku skóra.

Skóra licowa to skóra, która zachowała swoją oryginalną powierzchnię: lico. Jest to szlachetna część skóry, ujawniająca cechy skóry: naturalne ziarno i zmarszczki.

Skóra anilinowa to skóra pełnoziarnista, która została zabarwiona barwnikiem anilinowym i wykończona bardzo lekką warstwą ochronną, aby nadać skórze miękkość i elastyczność.

Skóra licowa korygowana to skóra, która została poddana lekkiemu szlifowaniu ziarna w celu ujednolicenia powierzchni i usunięcia niektórych zbyt wyraźnych śladów.

Skóra pigmentowana to skóra licowa lub korygowana skóra licowa, której nieprzezroczyste wykończenie zapewnia bardziej równą powierzchnię i lepszą odporność na zużycie.

Czyszczenie i pielęgnacja skóry

Czyszczenie wykończonych skór

Użyj szmatki nasączonej środkiem do czyszczenia skóry (bez detergentu). Nakładaj ściereczkę na czyszczoną powierzchnię okrężnymi ruchami, regularnie odwracając ściereczkę. Jeśli skóra jest bardzo ziarnista (bycza, bawola itp.), użyj szczotki z miękkim włosiem. Unikaj agresywnego pocierania. W razie potrzeby czynność powtórzyć.

Nie używaj płynów ani preparatów czyszczących, chyba że zostało to specjalnie zalecone przez profesjonalistę (nie sprzedawcę).

Nie czyść zbyt często - skóra generalnie wymaga bardzo niewielkiej pielęgnacji! Wystarczy dwa razy w roku.

Pielęgnacja i konserwacja

Regularne czyszczenie skóry nie jest niezbędne dla jej długowieczności, jednak gromadzenie się brudu lub tłuszczu przez pewien czas jest niepożądane i oczywiście im dłużej jest on pozostawiony, tym trudniej będzie go usunąć. Brud ma właściwości ścierne i jeśli pozostanie przez dłuższy czas, w skrajnych przypadkach zniszczy powłokę ochronną. Regularne czyszczenie można przeprowadzić za pomocą szmatki i specjalnego mydła do skóry.

Ważne jest, aby pamiętać, że pełnoziarnista skóra anilinowa lub skóry naturalne są bardziej delikatne i nie powinny być czyszczone wodą ani żadnymi produktami sprzedawanymi w drogeriach, które mogą spowodować nieodwracalne uszkodzenia.

Add a comment