Trochę historii:

W 1987 r. amerykański kryptograf David Chaum opracował protokół podpisu do obsługi transakcji internetowych. W 1994 roku stworzył on Digicash, inicjatywę, którą można uznać za pierwszą wirtualną walutę fiducjarną. Wyprzedziła ona jednak swoje czasy, by odnieść sukces. Wymieniane pieniądze mogły być wielokrotnie wykorzystywane, podobnie jak banknoty.

Pieniądz elektroniczny nie może być śledzony. Jest obsługiwany przez 3 główne banki: Mark Twain Bank, EUnet Finland i Deutsche Bank3.

W tym samym czasie Visa, MasterCard i American Express wspólnie zdefiniowały protokół SET. Dostosowany do transakcji kartowych w Internecie, tj. pieniędzy skryptowych, SET, który opiera się na wymianie zaszyfrowanej przez system kluczy publicznych (PKI - RSA) wywodzących się z klucza głównego, między emitentem, agentem rozliczeniowym i bramką płatniczą, był używany w bardzo niewielkim stopniu, ponieważ był zbyt skomplikowany do wdrożenia. Protokół ten został później zastąpiony (2000 r.) przez bardziej elastyczny 3-D Secure.

Bezpieczna płatność:

Podczas dokonywania płatności w Internecie większość stron internetowych szyfruje połączenie między komputerem konsumenta a usługą płatności: po "http" (co daje "https://") dodaje się "s", a zdecydowana większość przeglądarek internetowych wyświetla małą kłódkę w jednym z rogów ekranu. Litera "s" po http oznacza, że połączenie między komputerem użytkownika a serwerem płatności jest szyfrowane przy użyciu protokołu SSL: jeśli haker przechwyci dane, zobaczy jedynie serię niezrozumiałych symboli.

Karta bankowości elektronicznej:

Wraz z rozwojem handlu elektronicznego (lub e-commerce) wprowadzane są bezpieczne metody płatności, dzięki którym konsument nie musi podawać sprzedawcy numeru swojej karty bankowej. "Zaufana strona trzecia" zapewnia sprzedawcom bezpieczny system płatności.

Należy do nich:

W aplikacji używany jest system Przelewy24.

Przelewy24 to największy operator płatności online w Polsce, oferujący innowacyjne rozwiązania dla rynku e-commerce. Korzystanie z usług serwisu Przelewy24 pozwala na przeprowadzanie transakcji na wszystkich urządzeniach i przy użyciu wielu metod płatności – szybkich przelewów, BLIKA, kart płatniczych, płatności mobilnych (Apple Pay, Google Pay), portfeli elektronicznych czy rat.

Krótkie przypomnienie, jak zweryfikować bezpieczną płatność:

Dokonując płatności przez Internet, należy robić to w sposób bezpieczny. Aby zagwarantować bezpieczeństwo transakcji, sprzedawca szyfruje wszystkie przesyłane dane. Oto jak upewnić się, że wszystkie środki ostrożności zostały podjęte.

Etapy weryfikacji:

1

Obecność zamkniętej kłódki na stronie płatności jest dalece niewystarczająca do zagwarantowania bezpieczeństwa płatności. Jest ona jednak niezbędna. Zazwyczaj znajduje się ona na dole strony, po prawej lub lewej stronie.

2

Przed wprowadzeniem danych bankowych sprawdź adres URL strony płatności. Powinien on zaczynać się od https, a nie http, a litera S oznacza, że procedura jest bezpieczna.

3

Sprawdź również, czy firma sprzedająca produkt lub usługę rzeczywiście istnieje. Musi ona posiadać numer Siret i adres siedziby. Szybka wizyta na stronie infogreffe pomoże Ci to sprawdzić.