Czyszczenie siodeł jeździeckich

Czyszczenie skóry siodła jest koniecznością dla wszystkich zaangażowanych w ten wspaniały sport jeździecki. Zapewnia bezpieczeństwo zarówno konia, jak i jeźdźca. Regularna konserwacja zwiększa również trwałość sprzętu, dzięki czemu nie trzeba regularnie kupować nowego siodła.

Ale jak najlepiej dbać o skórę? Alta Cuir sugeruje kroki, które należy wykonać, aby wyczyścić siodło jeździeckie.

Aby zapewnić jak najdłuższą żywotność sprzętu, zaleca się czyszczenie go bardzo specyficznymi produktami:

  1. Zaleca się stosowanie glicerynowego mydła lub szamponu, ponieważ zawarta w nich gliceryna łączy w sobie właściwości emolientu, środka nawilżającego i nawadniającego. Krem do skóry, który odżywia i zmiękcza ten bardzo specyficzny materiał. Sprawia również, że skóra jest bardziej odporna na działanie czynników atmosferycznych. Będziesz także potrzebować delikatnych akcesoriów do idealnego czyszczenia, bez uszkadzania skóry:
    - Duża szczotka do czyszczenia z jedwabnym włosiem: pomaga idealnie umyć siodło, impregnując je odpowiednią ilością produktu. Jej naturalne włosie nie pozostawia śladów na skórze i skrupulatnie usuwa kurz lub osady, które są powszechne podczas jazdy.
    - Ściereczka: ta ściereczka z mikrofibry czyści i konserwuje sprzęt. Można jej używać do wycierania kurzu i nasączania środkiem nawilżającym. Pozostawia siodło miękkie i błyszczące.
    - Szampon- pierwszy krok w czyszczeniu.  Delikatnie szoruj siodło okrężnymi ruchami, bez spieniania produktu. Nie wahaj się również odkurzyć popręgów i strzemion. Szampon powinien lekko wniknąć w skórę. Nie nakładaj więc od razu mleczka ani kremu nawilżającego. Odczekaj około 10 minut. Czynność tę należy wykonywać regularnie: co najmniej raz w tygodniu. 
  2. Nawilżanie, drugi etap. Kiedy sprzęt jeździecki jest już suchy i czysty, nadszedł czas na nałożenie kremu lub balsamu nawilżającego. Tak, zupełnie jak na skórę! Z tym wyjątkiem, że oczywiście lepiej jest używać produktów przeznaczonych do skóry. Zabieg ten przywraca skórze grubość i elastyczność. Ożywia naturalny połysk skóry i przedłuża jej żywotność. Jest to istotna część rutynowego czyszczenia. Należy go jednak stosować tylko dwa razy w roku. Jak go stosować? Za pomocą ściereczki z mikrofibry rozprowadź odrobinę kremu na całej powierzchni skóry. Nie wracaj od razu do pracy, ponieważ ryzykujesz poślizgnięciem się. Najlepiej pozostawić go do następnej jazdy.

Aby utrzymać sprzęt jeździecki w jak najlepszym stanie przez jak najdłuższy czas, ważne jest, aby regularnie go konserwować. Wytrzyj go po każdym użyciu i kontynuuj ten rytuał czyszczenia co najmniej raz w tygodniu. Impregnuj i nawilżaj 2 lub 3 razy w roku. Twoje siodło powinno służyć Ci przez wiele lat!

Add a comment