Zmiana koloru osprzętu jeździeckiego

Skóra to materiał bardzo często wykorzystywany w wielu dziedzinach (krawiectwo, rymarstwo, szewstwo, meblarstwo…). Jest dość kosztowna i wymaga szczególnej pielęgnacji, aby zachować ją na dłużej. Właśnie ta trwałość może prowadzić do chęci zmiany, zwłaszcza w świecie jeździectwa. Niezależnie od tego, czy zmieniasz konia (z inną maścią), czy strój, Twoja uprząż jeździecka może skorzystać z farbowania. To będzie tańsze niż zakup nowego siodła.

Nadanie nowego koloru lub świeżego zabarwienia skórze nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Należy jednak zachować ostrożność i nauczyć się odpowiednich technik, aby idealnie pofarbować skórę. Ważne jest również, aby mieć odpowiednie akcesoria i produkty do tego celu.

Warto także wiedzieć, że łatwiej jest przejść z jasnego koloru na ciemniejszy, ale trochę trudniej zrobić odwrotnie. Niemniej jednak, nic nie jest niemożliwe! Wystarczy mieć odrobinę cierpliwości i postępować krok po kroku.

Krok 1: Dokładne oczyszczenie siodła.

Przed rozpoczęciem farbowania skóry należy dokładnie wyczyścić swoje siodło. Farba lepiej przyjmie się na czystej powierzchni. Do tego możesz użyć specjalnych produktów, takich jak mydło odtłuszczające/oczyszczające i ircha. Tego typu akcesoria możesz z łatwością znaleźć w naszym internetowym sklepie jeździeckim.

Krok 2: Przygotowanie podkładu.

Po dokładnym oczyszczeniu należy przygotować skórę poprzez nałożenie podkładu. Ten produkt pozwala farbie lepiej przylegać do siodła. Gdy podkład zostanie poprawnie nałożony za pomocą małej szczoteczki z jedwabistym włosiem, można przejść do nakładania pierwszej warstwy farby.

Krok 3: Nakładanie farby.

Zawsze zaczynaj od najbardziej niedostępnych części, czyli miejsc z fałdami lub złączeniami, na przykład. Następnie można nałożyć farbę na płaską powierzchnię. Do równomiernego rozprowadzenia farby na całym siodle najlepiej użyć małego wałka z pianki, specjalnego do farbowania skóry.

Krok 4: Suszenie i nanoszenie kolejnych warstw.

Po nałożeniu pierwszej warstwy farby zaleca się dokładne wysuszenie skóry. Jeśli uznasz, że druga warstwa jest konieczna, poczekaj aż pierwsza warstwa wyschnie - najlepiej odczekaj około 3 godziny. Jeśli zauważysz, że niektóre miejsca są mniej zabarwione, użyj gąbki, aby dodać trochę farby i uzyskać równomierny kolor skóry.

Krok 5: Wykończenie.

Twoja skóra nie odzyska od razu blasku po farbowaniu. Należy dokładnie przetrzeć powierzchnię miękką ściereczką i, co najważniejsze, nałożyć utrwalacz. Zazwyczaj internetowe sklepy jeździeckie oferują również lakier do skóry, który utrwala kolor i nadaje jej piękny połysk. Ta warstwa chroni farbę przed szybkim zużyciem i otarciami.

I gotowe! Teraz wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni zestaw do farbowania, aby pomalować swoje siodło lub inne elementy uprzęży tak, jak sobie wymarzysz. Pamiętaj, że dzięki temu Twój osprzęt będzie wyglądał jak nowy, a Ty zyskasz możliwość odświeżenia swojego wyposażenia jeździeckiego bez konieczności kupowania go od nowa.

Obejrzyj produkty do zmiany koloru skóry  OBEJRZYJ

Zmiana koloru skórzanego osprzętu jeździeckiego to skuteczny sposób na odświeżenie jego wyglądu i dostosowanie do indywidualnych upodobań właściciela lub nowej maści konia.

Skóra to materiał o wszechstronnym zastosowaniu, od wyrobu galanterii, przez odzież, aż po specjalistyczne wyposażenie jeździeckie. Chociaż naturalna trwałość skóry jest ceniona, zdarza się, że właściciele końskich akcesoriów pragną nadać im nowe życie i dostosować je do własnych upodobań lub nowej estetyki. Zmiana koloru siodła czy uprzęży może być idealnym rozwiązaniem, szczególnie gdy zmienia się wygląd lub maść konia, a także styl właściciela. Warto wiedzieć, jak profesjonalnie przeprowadzić cały proces farbowania skóry, aby efekt końcowy był zadowalający i trwały. Dzięki odpowiedniej technice oraz właściwym produktom, każdy właściciel konia może odświeżyć swój osprzęt jeździecki i nadać mu nowy, indywidualny charakter.

Add a comment