Pielęgnacja skóry siodła jeździeckiego

Twoje siodło jeździeckie jest wykonane głównie ze skóry. To materiał, który zawiera włókna i który żyje! I tak, skóra działa i zmienia się z biegiem lat, nawet jeśli wiele osób o tym zapomina. Materiał może stać się zbyt twardy lub kruchy, zwłaszcza jeśli regularnie jeździsz konno. W rezultacie twój sprzęt traci połysk i staje się niewygodny, zarówno dla ciebie, jak i twojego konia.

Znaczenie konserwacji sprzętu dla koni

Od wieków jeźdźcy kochają skórę z dwóch głównych powodów. Po pierwsze, kochają ją, ponieważ uważają, że jest po prostu piękna. Jej kolor i połysk pasują do wdzięku konia, dodając dodatkowej klasy do aktywności. Drugim powodem jest to, że skóra jest bardzo mocna i trwała przez wiele lat. Pod warunkiem, że jest odpowiednio pielęgnowana!

Skóra używana w rymarstwie jeździeckim jest przetwarzana w garbarni. Niezbędne do tego są substancje roślinne i chrom. To właśnie te materiały nadają skórze wytrzymałość, połysk i piękno. Pod koniec procesu produkcyjnego garbarze nakładają barwnik powierzchniowy, który może być naturalny lub pigmentowany. Więc pielęgnacja skóry siodeł jest ważna na kilku poziomach. Po pierwsze, jest to sposób na zwiększenie bezpieczeństwa zarówno konia, jak i jeźdźca. Co więcej, jeśli wiesz, jak prawidłowo dbać o swój sprzęt jeździecki, możesz chronić skórę przez wiele lat.

Dowiedz się więcej o barwieniu skóry

entretien selle de cheval

Koń doceni taką opiekę!

Twój koń będzie szczęśliwszy, jeśli będziesz regularnie konserwować i czyścić skórę w pokoju treningowym. Rzadziej będzie się ranił, a sprzęt będzie dla niego przyjemniejszy. W rzeczywistości źle utrzymane siodło może go zranić, gdy wejdzie w kontakt z jego skórą. Należy więc zwracać szczególną uwagę na obszary, które dotykają konia, zwłaszcza te, w których bardzo się poci. W ten sposób regularna konserwacja sprawi, że jazda będzie łatwiejsza i przyjemniejsza. Unikniesz również ryzyka częstych przerw podczas jazdy.

Kilka wskazówek dotyczących sprzątania pomieszczenia

Przed przystąpieniem do czyszczenia siodła należy zdjąć strzemiona, popręg i puśliska. Następnie należy przetrzeć siodło miękką ściereczką z mikrofibry nasączoną szamponem do skór. Produkt ten sprawi, że skóra będzie elastyczna i nawilżona. Pozostaw skórę do wyschnięcia na kilka minut. Dwa razy w roku, wiosną i jesienią, uzupełnij ten rytuał odżywczym mleczkiem do skóry. Przywróci to siodłu elastyczność, wytrzymałość i grubość. Co więcej, siodło zostanie ozdobione błyszczącym połyskiem, co daje wspaniały efekt! Będzie chronione przed czynnikami atmosferycznymi, otarciami i brudem.

Dbanie o siodło konia przedłuży jego żywotność i zapewni komfort podczas przejażdżek lub zawodów. Jednak do codziennego czyszczenia skóry potrzebne są odpowiednie produkty!

Szampon do regularnej konserwacji

Najlepszym sposobem dbania o siodło konia jest czyszczenie go za każdym razem, gdy go używasz. Gdy jeździsz konno lub wybierasz się na przejażdżkę, na siodle gromadzi się pot i kurz. Czasami krople wody lub innych płynów mogą wsiąkać w skórę i powodować plamy lub pleśń. Dlatego ważne jest, aby za każdym razem usuwać wszelkie zanieczyszczenia. Do konserwacji skórzanej tapicerki zalecamy stosowanie specjalnego środka do czyszczenia lub szamponu. Używany przez wszystkich profesjonalistów z branży skórzanej produkt bez spłukiwania nakłada się za pomocą ściereczki z mikrofibry. Wystarczy masować siodło okrężnymi ruchami.

Krem do comiesięcznej pielęgnacji

Ponadto co miesiąc należy nakładać mleczko, aby skóra była elastyczna i lśniąca. Należy to robić na czystej tapicerce za pomocą irchy lub szczotki z włosiem. Całe siodło powinno być traktowane tym mleczkiem, z wyjątkiem siedziska. Nie chcesz być śliski podczas następnej jazdy? Ogólnie rzecz biorąc, siodła muszą być pielęgnowane raz w miesiącu dla jeźdźców, którzy jeżdżą prawie codziennie. Jeśli jeździsz bardziej okazjonalnie, raz lub dwa razy w tygodniu, możesz stosować środek nawilżający co dwa miesiące. Wreszcie, warunki klimatyczne również wpływają na proces czyszczenia. Jeśli wyjeżdżasz na przejażdżkę, a siodło twojego konia zostanie zamoczone, zabłocone lub bardzo gorące, po powrocie trzeba będzie je odżywić.

Mleczko do ochrony końskich wyrobów rymarskich

Co miesiąc należy nakładać mleczko, aby skóra była elastyczna i lśniąca. Należy to robić na czystej tapicerce za pomocą irchy lub szczotki z włosiem. Całe siodło powinno być traktowane tym mleczkiem, z wyjątkiem siedziska. Nie chcesz być śliski podczas następnej jazdy? Ogólnie rzecz biorąc, siodła muszą być pielęgnowane raz w miesiącu dla jeźdźców, którzy jeżdżą prawie codziennie. Jeśli jeździsz bardziej okazjonalnie, raz lub dwa razy w tygodniu, możesz stosować środek nawilżający co dwa miesiące. Wreszcie, warunki klimatyczne również wpływają na proces czyszczenia. Jeśli wyjeżdżasz na przejażdżkę, a siodło twojego konia zostanie zamoczone, zabłocone lub bardzo gorące, po powrocie trzeba będzie je nakarmić.

Rytuał, który należy znać i stosować, aby utrzymać siodło konia w idealnym stanie tak długo, jak to możliwe.

Add a comment